Ring1

Utställningskatalog 15 juli 2019

Utställningskatalog 15 juli 2019

Förteckning av deltagande hundar fördelade på ringar.

Info

Här finns en förklaring

Med instruktioner

Medlemsregistrering

Beroende på vilket medlemskap du väljer så hanteras det lite olika. Vi ber att du väljer något av alternativen nedan. Vissa uppgifter får du kanske ange två gånger. Det är för att vi vill kunna serva dig så bra som möjligt, och det vill Svenska Brukshundklubben, “förbundet”, centralt också göra.

RING 1

Grupp 8 och Grupp 9 (vuxna)

Domare: Carin Lundskog

 

Amerikansk Cockerspaniel

Valpklass – Tikar

  1. Amerizells Zafira Född: 190204, Reg: SE17303/2019, E: Caci’s Cool Pool Party, U: Zilk’s Look My Way, Uppfödare: Therese Gadde Frisell och Nina Frisell Edvardsson Degerfors, Ägare: Therese Gadde Frisell, Smedgränd 12, 69332 Degerfors


Vuxenklass – Tikar

  1. Amerizells Xclusively For Us Född: 170901, Reg: SE49745/2017, E: Caci´s Cocos, U: SE VCH Amerizells Tequila Sunrise, Uppfödare: Nina Frisell Edvardsson, Ägare: Ingela Svensson, Västansjö 103, Degerfors


Veteranklass -Tikar

  1. SEVCH RLDN Amerizells Tequila Sunrise Född: 2010-09-27, Reg: SE62305/2010, E: Peri’s Phantom , U: SEVCH Amerizells Our Black Blossom, Uppfödare: Nina Frisell Edvardsson, Degerfors, Ägare: Nina Frisell Edvardsson, Gräsholmen 141, 69392 Degerfors


Cockerspaniel

Vuxenklass- Tikar

  1. Maincrew Order From Mama Född: 20180714, Reg: SE43180/2018, E: SEU(U)CH SEVCH Manaca’s Ideas For Life, U: SEU(U)CH SEVCH Manaca’s Apple Pie Order, Uppfödare: Anna Löwegren, Ägare: Anna Löwegren, Tälle 104, 69493 Östansjö

 

  1. Waterbliss Angel Eyes Tik, Född: 171113, Reg: SE57859/2017, E: NORDJW-16 DKJW-16 DKW-16 NOJW-16 SE U(U)CH DK CH(U) Midnight Train´s Bon Jovi, U: Blue Cheyenne´s Suay, Uppfödare: Kerstin Lehto, Örebro, Ägare: Kerstin Lehto, Byggmästaregatan 12, 703 58 Örebro


Engelsk Springer Spaniel

Vuxenklass – Hanar

  1. Mountjoy Ambitious Adair Född: 170525, Reg: SE35416/2017, E: Cocoline Dauntless Design, U: Mountjoy Sophisticated Sadie, Uppfödare: Monika Jansson, Örsundsbro, Ägare: Emma Gunnarsdotter, Solåkersvägen 4, 69145 Karlskoga


Vuxenklass – Tikar

  1. Convent Springer Petit, Född: 2018-04-15 , Reg:SE31513/2018, E: SE U(U)CH Mountjoy Ticklish Timothy, U: Accounts Whatever It Takes, Uppfödare: Susanne Gullberg Örsundsbro, Ägare: Emmy Strömberg, Andrensväg 30, KUMLA
  2. Springdust´s Easy Choise, Född: 170331, Reg: SE24222/2017, E: Sieger´s Money talks, U: Springdust´s Awesome-Angel, Uppfödare: Therese Simm, Deje, Ägare: Ronny Matsson, Bergsmansgatan 29, 69131
  3. Springdust´s Gorgeous Hera Född: 180515, Reg:SE35939/2018, E: Lizziardhs Valentino, U: Big Brazzel xtra elegant, Uppfödare: Therese Simm, Deje, Ägare: Ronny Matsson, Bergsmansgatan 29, 691 31 Karlskoga

 

Flatcoated Retriever

Valpklass – Tikar

  1. Flat-Tyre’s Hale Storm Född: 20190110 Reg: SE15916/2019,E: Don’s Blixt och Dunder, U: Benelli Uppfödare: Carin Lundskog, Nossebro, Ägare: Sanna Lindberg, Granvägen 7 71472 Ställdalen,

Vuxenklass – Hanar

  1. Decorous Tonic Techno Född: 180521, Reg: SE37257/2018, E: Jiggers Tarka Lovely Falcon, U: Decorous Optimal Opal, Uppfödare: Katarina Morsk, Hallstahammar, Ägare: Yvonne Botström, Tjäderstigen 8, KARLSTAD

Veteranklass – Hanar

  1. Exacum Summer Party Player Född: 2010-06-26, Reg:SE48505/2010, E: Flatterhaft A Fortune To Borrow, U: Exacum Too Good Too Be True, Uppfödare: Annica Widlund Degerfors, Ägare: Ann-Kristine Larsson, Högberg 765, 69392 Degerfors

Vuxenklass – Tikar

  1. SE NO VCH RLD N Almanza Beretta Född: 2012-11-10 , Reg: SE61942/2012, E: LOSH1020747 Gigolo Van De Demerbron , U: S49932/2007 Almanza Working NineTo Five , Uppfödare: Ragnhild Ulin, Eskilstuna, Ägare: Inger Atterklint/Annica Widlund, Högberg 780 69362 Degerfors

Veteranklass – Tikar

  1. Comics Sunrise In Blue Född: 080110, Reg: S15875/2008, E:S42301/2005, Inkwells Truly Yours, U: S26036/2003, Comics New Blue Crration, Uppfödare: Charlotte Ericsson Sundell, Hammarö, Ägare: Sanna Lindberg, Granvägen 7, 71472 Ställdalen

Golden Retriever

Vuxenklass – Tikar

  1. Lessieanne´s Oop´s I Did It Again, Född: 170623, Reg: SE42353/2017, E: Dewmist Dante´s Peak, U: Lessieanne´s Joyful Dream, Uppfödare: Anne Gundhammar Karlskoga, Ägare: Anne Gundhammar, Norråsv 19 , 69135 Karlskoga

 

Labrador Retriever

Valpklass – Hanar

  1. Aquador Versace Född: 190224, Reg: SE19055/2019, E: Aquador Tiramisu, U: Aquador Quality, Uppfödare: Anna Linderhed Nykil, Ägare: Pia Karlsson,Rotebäcken 497, 69392 Degerfors

Vuxenklass – Hanar

  1. Ma Rogg’s Come Together Född: 20180827 SE48507/2018 E: Windleaf Disco U: Robust Brown Nevada Uppfödare: Marina Söder Motala Ägare: Cecilia Bolinder Degerfors
  2. Pughults Gordon Född: 180808, Reg: SE46545/2018, E: Robust Brown Twin Tip, U: Pughults Claudia, Uppfödare: Susanne Spåre, Ägare: Peter Broberg, Fryxellsvägen 16, 691 37 Karlskoga
  3. Skogsbrynets Birgitte Bardot, Född: 160503, Reg: SE34012/2016, E: Aquador Merlin, U: Trofast Royal Gala, Uppfödare: Håkan och Irene Henriksson, Ägare: Madeleine Krantz, Södra Upplanda 2350, 68196 Kristinehamn
  4. Skogsbrynets Calypso Född: 180720, Reg: SE47173/2018, E: Dark Water`s Heartland Dolcetto, U: Skogsbrynets Birgitte Bardot, Uppfödare: Håkan och IreneHenriksson, Kumla, Ägare: Madeleine Krantz, Södra Upplanda 2350, 68196 Kristinehamn

Lagotto Romanoglo

Vuxenklass – Hanar

  1. Magic Storm Unico Unicum Född: 2016-08-28, Reg:SE51742/2016, E: Carletto Kwiat Morza Gorska Fantazj, U: Magic Storm Roxanna Rose, Uppfödare: Lilian Svensson Motala, Ägare: Gunilla Nyström/Gert Persson, Villingsberg Bäcktorp 741, 69194 Karlskoga

 

Nederlandse Kooikerhondje

Vuxenklass . Hanar

  1. Svansviftarnas Adorable Zippo Född: 2018-01-14, Reg: SE18416/2018, E: Duckhills Dazzling Matisse of Finn, U: Duckhills Flash Tingeling of Emma, Uppfödare: Susanne Böhn Kristina Herrmansson Edsvalla, Ägare: Annelie Österberg, Bryngelsrud 345, 6493 Edsvalla

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Vuxenklass – Tikar

  1. Skymningskallets Champagne Född: 20180218, Reg: SE16429/2018, E: Redleg’s Tweed, U: Skymningskallets Quality Winner, Uppfödare: Helena Wallin, Ägare: Caroline Segerlund /Tobias Claesson, Kaserngården 10, 70365 Örebro

Welsh Springer Spaniel

Valpklass – Hanar

  1. Freckles Rudolf Född: 181222, Reg: SE13002/2019, E: NUCH Benton Run Duck Run, U: C I E Nordisk UCh SE VCh Freckles Royal Combier, Uppfödare: Carina Arvidson Kumla, Ägare: Karina och Olle Granlund, Äspsäter 226, 69493 Östansjö

Vuxenklass. .Hanar

  1. Julita Rhett Född: 170715, Reg: SE56209/2017, E: Slapestones Newman At Lyndfil, U: Julita Rokahlua, Uppfödare: Julie Revill Storbritanien, Ägare: Ulrika Erhardsson , Norrv 4, 719 40 Garphyttan

Vuxenklass – Tikar

  1. Freckles Eeze Född: 20161010, Reg: SE56411/ 2016, E: Redspots Milroy of Soho, U: Trigger Hot’n Sweet, Uppfödare: Carina Arvidsson Kumla, Ägare: Birgit Swahn, Gatan 2, 68193 Kristinehamn

 

GRUPP 9 Vuxna och veteraner

Bichon Frisé

Vuxenklass – Hanar

  1. Bichebos Eyecatching Polaris Född: 180725, Reg: SE47967/2018, E: Petit Ami’s Eyecatcher, U: Bichebos Soothing Blue Mist, Uppfödare: Lena Leissner, Örebro, Ägare: Lena Leissner, Brickebergsvägen 21c, 70221 Örebro

Bostonterrier

Vuxenklass – Tikar

  1. Amulet Golden Star Drama Queen Född: 160918, Reg: SE54662/2016, E: Sito’s Have A Dream At Mtnview, U: Beans Pro-Nika, Uppfödare: Du Rées Birgitta, Huddinge, Ägare: Geir-Ove Solli, Kolarens gata 12, 65457 KARLSTAD

Chihuahua Korthårig

Vuxenklass – Hanar

  1. Malwona`s Nengo Född: 170316, Reg: SE27691/2017, E: Gorchi Dasher, U: Malwona`s Caramelle, Uppfödare: Katrin Dahlberg Hässelby, Ägare: Maria Mohlin, Ekehjelmsvägen 8, 691 33 Karlskoga

Chihuahua Långhårig

Vuxenklass – Hanar

  1. Kind of Gremlins Lucky Strike Född: 180426, Reg: SE34329/2018, E: Zhulien Artimat Angels Smile, U: Kind of gremlins Joline, Uppfödare: Jenny Karlsson, Karlstad, Ägare: Jenny Karlsson, Spångabacken.6, 65672 Skattkärr

Vuxenklass – Tikar

  1. Kind of Gremlins Joline Född: 160319, Reg: SE27313/2016, E: Tiny Tulips Show Me The Crown, U: Kind of gremlins Bad To The Bone, Uppfödare: Jenny Karlsson, Karlstad, Ägare: Helena Bojovic, Mellqvistgatan.6A, 652 19 Karlstad

  2. Kind Of Gremlins Little Miss Sun Född: 180426, Reg: SE34331/2018, E: Zhulien Artimat Angels Amile, U: Kind of gremlins joline , Uppfödare: Jenny Karlsson Skattkärr , Ägare: Jeanette Kjörsträd , Råbäcksgatan 63, 66432 Grums

  3. Solfjäderns Milla Född: 170910, Reg: SE54562/2017, E: Wonderbits Homerun Hugo, U: Candygolds Odetta, Uppfödare: Teresia Olander, Djurmo, Ägare: Erika Pettersson, Smedsgatan 13D, 68430 Munkfors

 

Chinese Crested Dog

Vuxenklass – Tikar

  1. Fablernas I´m Crazy Naked, Född: 180513, Reg: SE39314/2018, E: Domptörernas Bora Bora, U: Fablernas Omg Born No I, Uppfödare: ElisabethJoelsson, Töreboda, Ägare: Josefine Juneståhl, Ingarud Oskarsberg 1, 54292 Mariestad

  2. Mimi Dog Doll Folistine Född: Född 170519, Reg: SE17701/2019, E: Tiger Molosos Gratzi, U: Mimi Dog Doll Lambada, Uppfödare: Andriy Sinakin Ukraina, Ägare: Therese Jacobsson , Noravägen 117 A, 691 54 Karlskoga

  3. Neddies Free Spirit, Född: 2017-07-03, Reg: SE42854/2017, E: Prefix Carl Von Linné , U: Neddies Amazing Amie , Uppfödare: Anna Carlsson, Ägare: Annika Carlsson, Klarbärsvägen 21, 69147 Karlskoga

Fransk Bulldog

Vuxenklass – Hanar

  1. Cawarottis Kitchi Af Trolla Född: 20160704, Reg: SE42567/2016, E: Damian Nova Dog, U: Cawarottis Trolla Af Amigo, Uppfödare: Carina Domluvil Arboga, Ägare: Rebecca o Kent Olsson, Herrhagsg 19 B, 652 18 Karlstad

Vuxenklass – Tikar

  1. Inez, Född: 170104, Reg: SE17991/2017, E: Eddy Golyski Raj, U: Lufsenburgs Mean Woman Blues, Uppfödare: Marie Krog, Köping, Ägare: Maj Sundberg, Runnabyvägen 34, 70592 Örebro

  2. Loughleane’s Une Petite Tourbillon Född:20170618, Reg: SE42403/2017, E: Krutaya Staya Luchshiy v Mire, U: Loughleane’s Rosella, Uppfödare: Liane Tercha Västerås , Ägare: Rebecca o Kent Olsson, Herrhagsg 19B, 652 18 Karlstad

  3. Ratatas Euphoria Född: 2017-08-16, Reg: SE49260/2017, E: Cawarottis Gabriel To My Frend, U: Cawarottis Pärla af Trollet, Uppfödare: Lena Jimmy Andersson Serigstad Karlskoga, Ägare: Johanna Steen, Alkvettervägen 26, 691 91 Karlskoga

 

Lhasa Apso

Vuxenklass – Hanar

  1. Lhasa Dreams Early Morning Rain Född: 170327, Reg: SE30270/2017, E: Rebellic’s Playboy, U: Lhasa Dreams Cindy Cindy, Uppfödare: Bodil Sartoft, Finnerödja, Ägare: Bodil Sartoft, Dalgatan 32, 69550 Finnerödja

Vuxenklass – Tikar

  1. An Tan Wu’s Miss Rossi Född: 160724, Reg: SE41699/2017, E: An Tan Wu’s Metis Of Jupiter , U: Fort Knox Be My Baby , Uppfödare: Tove Anita Elvebakk, Fenstad Norge , Ägare: Camilla Björlin , Parkgatan 34, 69530 Laxå

Mops

Vuxenklass – Tikar

  1. Cawarottis Mirakel av Pippi Född: 180214, Reg: SE 19539/2018, E: Liwriders Al Pacino, U: Qimis Bed of Roses, Uppfödare: Carina Domluvil Ägare: Elisabeth Lindskog Märtavägen 13, 70595 Örebro

  2. Lejonluf’s I’m A Mircle, Född: 171115, Reg: SE7389/2017, E: Bullens Theodor, U: Fomielens Fidzhi Uppfödare: Katarina Andersson, Ägare: Johanna Svärd, Värmlandsgatan 18, 69335 Degerfors

 

Papillon

Vuxenklass – Hanar

  1. Big Brawehearts Paparatzi, Född: 170821, Reg: SE46606/2017, E: Menine’s Casanova With Style, U: Canis Danics Nymphora, Uppfödare: Rose-Marie Thorén-Lilja, Ulrika, Ägare: Elin Engquist, Mosstorp 233, 65593 Karlstad

  2. Skallvrån´s Mithrandir Född: 18-07-24, Reg: SE45547/2018, E: Luvlee Black Pearl, U: Se VCH Lindatorps Leonora, Uppfödare: Carina Nilsson-Wikvist, Karlskoga, Ägare: Viktor Gustafsson Qvist, Geijersgatan 4B, 65218 Karlstad

Veteranklass – Hanar

  1. RLD N RLD F RLD A SEVCH Chi-Lott’s Kalle Kexchoklad Född: 2010-11-29, Reg: SE10067/2011, E: Vito vom Schwabenhof, U: SEVCH Lindatorps Josefin, Uppfödare: Lotte Eriksson Älandsbro, Ägare: Carina Wikvist, Norav 221, 69192 Granbergsdal

Vuxenklass – Tikar

  1. Labellaci Precious Diamond Född: 160611, Reg: SE43582/2016, E:Lindatorps Pinocchio, U: Labellaci Priscilla, Uppfödare: Ann-Christine Cassel Igelström, Ägare: Ann-Christine Cassel Igelström, Åsgatan 26, 712 60 Grythyttan
  2. Bissvargens Havreflarn Född: 171220, Reg: SE11824/2018, E: Kellika’s Mighty Mythos, U: Ravenwaves Cup Cake, Uppfödare: Kerstin och Ylva Malm, Ägare: Ylva Malm, Idrottsvägen 10 B, 70232 Örebro
  3. Bissvargens Jitterbugg Född: 171220, Reg: SE11826/2018, E: Kellika’s Mighty Mytos, U: Ravenwaves Cup Cake, Uppfödare: ylva och Kerstin Malm Örebro, Ägare: Sari Romppanen, Tolita Granliden !, 66592 Kil
  4. Skallvrån’s Eowyn, Född: 20180724, Reg: SE45549/2018, E: Luvlee BlackPearl, U: Lindatorps Leonora, Uppfödare: Carina Nilssons- Wikvist, Degerfors, Ägare: Ellinor Andersson, Lertagsgatan 56, 70347 ÖREBRO
  5. Skallvrån’s Narsil,Född: 2017-10-21, Reg: SE54418/2017 , E: RLD N RLDF RLD A SEVCH Chi-Lott’s Kalle Kexchoklad, U: RLD N RLD F SEVCH Lindatorps Lothlorien, Uppfödare: Carina Wikvist Granbergsdal, Ägare: Elinore Wikvist, Norav 221, 69192 Granbergsdal
  6. Skallvrån’s Nimloth, Född: 2018-07-24, Reg: SE45548/2018, E: AGII AG(hopp)II Luvlee Black Pearl, U: SEVCH Lindatorps Leonora, Uppfödare: Carina Wikvist Granbergsdal, Ägare: Carina Wikvist, Norav 221, 69192 Granbergsdal
  7. Ärtvickans Ärtiga Caramia Född: 20161122 Reg: SE59413/2016 E: Whispering Valley Porche U: Silkywind’s Isetta Girl Uppfödare: Ewy Kinneteg Hällestad Ägare: Bergqvist Beatrice Karstorp 324 69497 Ränneshytta

 

Pudel Mellan

Vuxenklass – Hanar

  1. Obladi´s Mason Colbee, Född: 170527, Reg: SE40219/2017, E: Batotes Mirto, U: Batotes Honey, Uppfödare: Marita Sonnbacke, Glanshammar, Ägare: Pierre Sonnbacke, Biverud 406, 70597 Glanshammar

Pudel Stor

Vuxenklass – Hanar

  1. Trissans Shiny Stars Texas-Rock Född: 160602, Reg: SE39381/2016, E: Huffish on Tour, U: Huffish Miss Amerika, Uppfödare: Carina Ahlin Södertälje, Ägare: Annette Sundell, Katterudsvägen 6, 66641 Billingsfors


Tibetansk Spaniel

Vuxenklass – Hanar

  1. SE UCH, NO UCH Raysing´s Leonidd, Född: 20141029, Reg: SE57457/2014, E: C.I.B JWW 10. LT CH, NORD UCH, RU CH, VDH CH, Farsan På Bergrabben Av Elgberget, U: Rysing’s Sita, Uppfödare:Solveig Wilén Björneborg, Ägare: Birgitta Eriksson, Parkgatan 8, Björneborg
Scroll Up